Ghilad (germană Gilad, Kilatt, maghiară Gilad) este o comună în județul Timiș, Banat, România, formată din satele Gad și Ghilad (reședința). Comuna Ghilad a fost înființată prin Legea nr. 54/2004, desprinzându-se de orașul Ciacova.
Poate fi considerată una din cele mai vechi localităţi de pe cuprinsul Banatului, prima atestare documentară a localităţii datând din anul 1212. Atunci se numea Gyad, iar regele maghiar Endre al II-lea o dona comitatului Sebus, responsabil de introducerea în posesie fiind prefectul de Cenad, Nicolae Csaky. Până în secolul al XVI-lea nu mai apare menţionată în documente, apoi despre ea se spune că era locuită de români, aduşi din Ardeal de paşa Rami.
În 1717, când austriecii au cucerit Banatul din mâinile turcilor, au realizat un recensământ din care rezulta că localitatea numită atunci pe sârbeşte Dolni Gilad număra 100 de case, iar la mică distanţă, localitatea Gorni Gilad avea 80 de case.
În timpul împărătesei Maria Tereza, la Ghilad au început să se stabilească primii colonişti germani. La 1842 s-au aşezat aici mai multe familii de unguri, iar între 1851-1860 s-a înregistrat un nou val de colonişti unguri.
În perioada interbelică făcea parte din plasa Ciacova, judeţul Timiş-Torontal.
Până în anul 2002, Ghiladul a aparţinut de comuna Ciacova (azi oraş), după care s-a desprins de aceasta şi împreună cu satul Gad formează comuna Ghilad.










